معرفی جشنواره

ستاد ویژۀ توسعه فناوری نانو به منظور ارزیابی و رتبه‌بندی نهادهای مؤثر در توسعه علم و فناوری نانو و صنایع مرتبط با آن در راستای چشم‌انداز، اهداف و برنامه‌های سند راهبرد آینده فناوری نانو، جشنواره برترین‌های فناوری نانو را برگزار می‌کند. در این جشنواره، دستاورد‌ها و فعالیت‌های مراکز پژوهشی، متخصصان، فناوران، مراکز رشد، آزمایشگاه‌ها، رسانه‌ها، صنایع و شرکت‌های خصوصی در طی دو سال گذشته مورد ارزیابی قرار گرفته و افراد و نهادهایی که در اتصال‌ حلقه‌های زنجیرة فناوری نانو از مرحلة تولید دانش تا تولید ثروت در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی سهیم بوده‌اند، رتبه‌بندی و از برترین‌های ایشان تقدیر می‌شود.

 

از جمله مهمترین اهداف این جشنواره می‌توان به ایجاد رقابت میان نهادهای فعال در حوزه فناوری نانو، سوق دادن حرکت نهادها در جهت برنامه‌های ستاد، هم‌سوسازی فعالیت‌ها و هم‌افزایی دستاورد نهادها اشاره کرد.

 

اولین دوره این جشنواره در سال ۱۳۸۵ با ارزیابی محققان و موسسات پژوهشی بر اساس دستاورد‌ها و فعالیت‌های آنان در حوزه فناوری نانو برگزار گردید و تاکنون ۱۳ دوره آن به‌صورت سالانه برگزار شده است و چهاردهمین دوره آن نیز پاییز سال جاری برگزار خواهد شد. آیین‌نامه‌ها و شاخص‌های ارزیابی موسسات پژوهشی، محققان و دانشجویان در چهاردهمین دوره جشنواره، با توجه به رویکردهای موجود در سند ده ساله دوم فناوری نانو در جهت‌دهی تحقیقات به سمت تحقیقات باکیفیت (برای حرکت به سمت مرجعیت علمی) و تحقیقات کاربردی و صنعتی، تدوین و تنظیم شده است. چهاردهمین دوره جشنواره برترین محققان و موسسات پژوهشی فعال در حوزه فناوری نانو بر اساس ارزیابی دستاورد‌ها و فعالیت‌های صورت‌گرفته در طی سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد و برگزیدگان در بخش‌های مختلف به صورت زیر معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت:

• موسسات پژوهشی برتر؛
• محققان برتر علمی؛
• محقق جوان برتر.

 

 برای مشاهده و آگاهی از شاخص‌های ارزیابی و آیین‌نامه‌های مربوط به بخش‌های مختلف جشنواره، به بخش "شاخص‌های ارزیابی جشنواره" از منوی اصلی مراجعه کنید.